Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'ta Paylaş

GEMİ SEVKİ

GEMİ SEVKİ

Çevirenin Önsözü

 

 

SNAME (The Society of Naval Architects and Marine Engineers) tarafından orijinal olarak 2010 yılında basımı gerçekleştirilen bu kitap, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği eğitimi ve uygulamaları alanında önemli bir yere sahip olan “gemi sevki” konusunda teknik yayın eksikliğini gidermek amacıyla çevrilmiştir. Her mühendislik alanında olduğu gibi gemi mühendisliği alanında yabancı dilin bilinmesi ve kullanılması önemli olsa da ana dilde eğitimin, öğretimin ve uygulamanın gerekliliği vazgeçilmez bir unsurdur. Bu bilinç ve amaç doğrultusunda çevirisi yapılan bu kitap, içerdiği konular ve güncelliği itibarıyla, ülkemizin seçkin üniversitelerinin gemi mühendisliği ve denizcilik bölümlerinde verilen lisans ve lisansüstü eğitiminde kullanılabilecek bir ürün olarak sunulmuştur.

 

Öncelikle, bu kitabın çeviri izni konusunda MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve SNAME ile gerekli görüşmeleri yaparak,  bana izleyeceğim yol haritasını çizen ve bu konudaki memnuniyetini dile getiren Prof.Dr. Justin E. Kerwin’e; SNAME ile TMMOB Gemi Mühendisleri Odası (GMO) arasında görüşmelerin başlatılması, tamamlanması ve kitabın basılması aşamalarında gerekli özveriyi gösteren GMO 44. ve 45. dönem Yönetim Kuruluna, SNAME Yayınlar Müdürü Susan Evans Grove’a,  kitaba değerli önerileriyle katkı sağlayan saygıdeğer hocalarım Prof.Dr. Mesut Güner’e , Prof.Dr. Şakir Bal’a, Prof.Dr. Fahri Çelik’e ve çalışma arkadaşlarıma  yardım ve desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

 

Ayrıca, çeviri sırasında, hem maddi hem manevi desteğiyle her zaman yanımda olan sevgili eşime ve varlıkları ile hayatımızın sevinç kaynakları olan çocuklarıma gönülden teşekkür eder, kitabın tüm denizcilik ve gemi mühendisliği camiasına faydalı olmasını dilerim.

 

Haziran 2016

Serkan Ekinci


Postane Mah. Gölboyu Nil Sokak No: 10 Tuzla-İSTANBUL 34940
+90 216 447 4030 | +90 216 447 4031 | +90 216 447 4032 | +90 216 447 4033 (fax)
gmo@gmo.org.tr