Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'ta Paylaş

ÖZGECAN ASLAN KATLİAMI

30.09.2015

Özgecanlarımızı, Gizemlerimizi ve daha nice ismi duyulmamış Canlarımızı Yaktılar, Canımız Yanıyor!

Özgecan Aslan Katliamını ve Bütün Kadın Cinayetlerini Kınıyoruz

Bilindiği üzere 20 yaşındaki Özgecan Aslan kardeşimize tecavüz edildi, yakılarak katledildi. Bu vahşet, haklı bir toplumsal infiale yol açtı, kadınların, kadın-erkek duyarlı herkesin haklı tepkilerine neden oldu. Kadınların sürekli olarak aşağılandığı, yok sayıldığı , kadın cinayetlerinin yüzde 1.400 arttığı, kadın bedeninin, kimliğinin ve emeğinin bir bütün olarak sömürüldüğü, nesneleştirildiği, kadın cinayetlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin arttığı bir süreci hep beraber yaşıyoruz.

Kadın cinayetlerinin arttığı, kadınları kapatmanın ve köleler gibi sömürmenin zihniyet ve onu temsil edenlerin kadınlara yönelik gerici uygulamalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Çocuk-ergen tüm kadınların evlere ve ucuz işgücü depolarına hapsedilmek istendiği, dinsel gerici ideolojiler ile eğitim ve nüfus planlamasının kürtaj politikalarında buluştuğu, çocuk gelinlerin yaygınlaştığı, kadın bedeninin bir mülkiyet/sahiplik alanı olarak görüldüğü, kadınların gülmelerine, kahkaha atmalarına karşı çıkıldığı, hamilelerin sokağa çıkmamasının fetva edildiği, kadın ve erkeğin eşitliğinin fıtrata ters olduğunun söylendiği, doğum kontrolünün vatana ihanet olarak nitelendiği, kadın spiker izlemenin caiz olmadığı, her çalışan kadının değişik şekillerde tacize uğradığı, sayısız çirkin ve aşağılık örneği hep beraber medyada ve günlük yaşantılarımızda izler olduk.

Ancak kadınlar bu yozlaşmış, sömürücü, insan hak ve özgürlükleri ile örtüşmeyen ve Ortaçağ kalıntısı söz ve yaklaşımlara, meydanlara çıkarak, durusunu yüksek sesle haykırarak, mücadele ederek yanıt veriyorlar, bu zihniyetin oluşturmak istediği “yeni Türkiye modeline” teslim olmayacaklarını meydanlarda ve tüm ortamlarda dayanışma içerisinde gösteriyorlar.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası (GMO), Özgecan Aslan katliamını, bütün kadın cinayetlerini, kadına uygulanan şiddeti ve ayrımcılığı nefretle kınamaktadır. Gemi Mühendisleri Odası, kadınların ülke genelinde düzenleyeceği eylemleri destekleyecektir. Bugün ve her zaman kadınların mücadelelerinin yanında olacağız.

 

TMMOB GEMİ MÜHENDİSLERİ ODASI


02.02.2024 2024 YILI ZAM ORANLARININ BELİRLENMESİ VE SEKTÖRÜN UZUN VADELİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ
19.01.2024 Denizlerde Seyir Emniyeti Çalışma Platformu Basın Açıklaması

Önceki Dönemler

  SOMA'da YAŞANAN FACİA!
  MESLEKTAŞLARIMIZA VE KAMUOYUNA BİLDİRİLİR
  TEKNE KAZASI BASIN AÇIKLAMASI
  VALİDEBAĞ’DA GEMİ MÜHENDİSLERİNİN NE İŞİ Mİ VAR?
  Validebağ Korusu Hakkında Üyelerimize, Basına ve Kamuoyuna Duyuru
  Torba Yasa Tasarısı Üzerine TMMOB'ye bağlı Odalardan ortak açıklama
  BAŞ SAĞLIĞI MESAJI
  EKONOMİK, SOSYAL VE KÜLTÜREL HAKLARA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI
  ÖZGECAN ASLAN KATLİAMI
  REFERANDUM İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME
  GAZİANTEP'TE HALKIMIZA YAPILAN SALDIRIYI NEFRETLE KINIYORUZ!
Postane Mah. Gölboyu Nil Sokak No: 10 Tuzla-İSTANBUL 34940
+90 216 447 4030 | +90 216 447 4031 | +90 216 447 4032 | +90 216 447 4033 (fax)
gmo@gmo.org.tr